Άλωσε την έδρα της Ατλέτικο στο κύπελλο η Σεβίλλη! (vid)

άλωσε την

Άλωσε την έδρα της Ατλέτικο στο κύπελλο η Σεβίλλη, νικώντας 1-2 και μάλιστα με μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα, παίρνοντας σαφές προβάδισμα για τη πρόκριση.

Ο αγώνας ήταν γενικότερα ισορροπημένος με τις δυο ομάδες να χάνουν από μερικές ευκαιρίες και γενικότερα να παίζουν ένα παιχνίδι κέντρου. Πρώτη η Ατλέτικο απείλησε με τον Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος έχασε μια ευκαιρία στο 13′ και λίγο αργότερα είδε τον διαιτητή να ακυρώνει γκολ του με υπόδειξη για φάουλ. Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στη Σεβίλλη, όταν στο 41′ ο Εσκουδέρο ανάγκασε τον Μόγια σε εντυπωσιακή επέμβαση, στέλνοντας έτσι τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντιέγκο Κόστα ξαναχτύπησε και στο 73′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, έπειτα από ριμπάουντ που πήρε μέσα στη περιοχή. Η χαρά των Ροχιμπλάνκος όμως εξανεμίστηκε γρήγορα, αφού πρώτα στο 80′ δέχθηκαν ένα αστείο αυτογκόλ έπειτα από λάθος υπολογισμό του Μόγια και λίγο αργότερα ένα ακόμη λάθος της άμυνας έδωσε την ευκαιρία στον Κορέα να γράψει το 1-2 και να δώσει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στη Σεβίλλη.

Ατλέτικο: Μόγια, Λούκας, Χουανφράν, Σάβιτς, Γκοδίν, Γκάμπι, Σαούλ, Κόκε, Βιτόλο, Ντ. Κόστα, Γκριεζμάν.

Σεβίλλη: Ρίκο, Κόρτσια, Μερκάδο, Λενλέτ, Εσκουδέρο, Μπανέγα, Νζοζί, Βάσκεθ, Σαράμπια, Κορέα, Μουριέλ.