Την πρόδωσε η άμυνα και έ(χ)ασε τη νίκη η Ρεάλ!(vid)

τη νίκη

Δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη και ένα μεγάλο διπλό η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία προδώθηκε σε άλλο ένα παιχνίδι από την κακή αμυντική της λειτουργία και έφερε 2-2 με την Θέλτα. Καλή εμφάνιση παρά το αποτέλεσμα για τη Ρεάλ, μεγάλη εμφάνιση από τον Μπέιλ που πέτυχε και τα 2 γκολ της ομάδας του, έπιασε πέναλτι ο Κέιλορ Νάβας!

Στο πρώτο μισάωρο η Ρεάλ είχε την κατοχή με τις φάσεις βέβαια να είναι μετρημένες, ενώ η Θέλτα προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να κάνει τη ζημιά. Και το κατάφερε στο 33 με τον Βας να ολοκληρώνει υποδειγματικά την αντεπίθεση της ομάδας του και να γράφει το 1-0. Η Ρεάλ πίσμωσε και κατάφερε να απαντήσει άμεσα στο 36 με τον Μπέιλ να δέχεται ωραία πάσα από τον Κρόος και να ευστοχεί σε τετ α τετ γράφοντας το 1-1. Στο 38 οι μερένχες έφτασαν και στην ανατροπή μέσα σε 2 λεπτά, με τον Μπέιλ να δέχεται μια εξαιρετική πάσα από τον Ίσκο αυτή τη φορά και με κοντινή προβολή να νικάει τον Ρούμπεν για δεύτερη φορά στο παιχνίδι γράφοντας το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν υψηλός όπως στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να έχουν καλές ευκαιρίες μέχρι που στο 70ο λεπτό η Θέλτα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Άσπας από τον Νάβας. Ο Ιάγκο Άσπας ανέλαβε και την εκτέλεση με τον Νάβας να το αποκρούει και να σώζει την ομάδα του! Στο 82 ο Μάξι Γκόμες με κεφαλιά ισοφάρισε για την Θέλτα σε 2-2. Στο 89 ο Λούκας Βάσκεθ σπατάλησε τεράστια ευκαιρία να πετύχει το 2-3 για την ομάδα του.

Θέλτα: Ρούμπεν, Μάλο, Ρονκάλια, Γκαμπράλ, Τζόνι, Ραντόγια, Βας, Πάμπλο Ίντεζ, Ιάγκο Άσπας, Μάξι Γκόμεζ, Σίστο

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Νάτσο, Βαράν, Άσραφ, Μαρσέλο, Κρόος, Ίσκο, Μόντριτς, Κασεμίρο, Μπέιλ, Ρονάλντο