Η Μπάγερν αδίκησε τον εαυτό της ή αδικήθηκε;

αδίκησε

Κάτι λιγότερο από ένα χρόνο πριν, η άφιξη του συλλέκτη τίτλων Δον Κάρλο Αντσελότι σηματοδοτούσε άλλη μια νέα αρχή, άλλη μια νέα χρονιά στη Ζάμπενερ Στράσε γεμάτη όνειρα και φιλοδοξίες. Όνειρα και φιλοδοξίες που φυσικά συνεπάγονταν τον ευρωπαίκό τίτλο, καθώς η διατήρηση των σκήπτρων εγχώρια θεωρούνταν μάλλον σίγουρη.

Ο Αντσελότι τόνισε ότι η ομάδα του θα αγωνίζεται πιο άμεσα και χωρίς πολλούς τακτικούς νεωτερισμούς. Η χρονιά ξεκίνησε με τους βαυαρούς να δουλεύουν τις μηχανές σε χαμηλές στροφές (όχι στο ρελαντί) σε Γερμανία και Ευρώπη. Στα δυνατά τεστ πάντως ο Ιταλός κόουτς δε τα πήγε καλά, καθώς η ομάδα ηττήθηκε σε Ντόρτμουντ και Μαδρίτη, από Μπορούσια και Ατλέτικο αντίστοιχα, χωρίς μάλιστα να δείξει κάτι αξιοσημείωτο.

Παρά την κριτική που του ασκούνταν ο Αντσελότι δήλωνε σίγουρος ότι η Μπάγερν θα ήταν έτοιμη τον Απρίλη στα μεγάλα και κρίσιμα ματς. Όπερ και (μάλλον) εγένετο. Οι πρωταθλητές είχαν εξασφαλίσει διαφορά ασφαλείας στη Μπουντεσλίγκα όταν υποδεχόντουσαν τη Ρεάλ Μαδρίτης για το πρώτο από τις δύο ματσάρες της φάσης των ‘’16’’, για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Μάλιστα τρεις μέρες νωρίτερα συνέτριψαν με 4-1 τη Ντόρτμουντ εντός έδρας και το ηθικό ήταν στα ύψη. Η χρονιά κρίθηκε από 2 αγώνες ή καλύτερα συγκεκριμένες στιγμές αυτών (προημιτελικός στη Μαδρίτη και ημιτελικός κυπέλλου με BVB εντός).

Στον προημιτελικό λοιπόν το βράδυ της 12ης Απριλίου οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με κεφαλιά του Βιδάλ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Χιλιανός αστοχεί σε πέναλτι και οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Αρκετοί στάθηκαν στη χαμένη αυτή ευκαιρία (στον καταλογισμό της οποίας δεν υπήρξε παράβαση από τον Καρβαχάλ) καθώς ένα δεύτερο γκολ σίγουρα θα άλλαζε τα πράγματα για το δεύτερο 45λεπτο. Όπως και να χει τέρμα δεν επετεύχθη και με την επανέναρξη σχεδόν ο κίλερ Κριστιάνο εκμεταλλεύτηκε το κενό στη βαυαρική άμυνα και ισοφάρισε. Το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ για τους Μαδριλένους έβγαλε εκτός αγώνα τη Μπάγερν που ξαφνικά έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της. Καθόλου καθαρό μυαλό, απουσία αυτοσυγκέντρωσης και ψυχραιμίας ήταν τα στοιχεία που έδειχναν οι βαυαροί με την αποβολή του Χάβι Μαρτίνεθ (2 κίτρινες μέσα σε 3 λεπτά δέχθηκε ο Ισπανός, για μαρκαρίσματα στο κέντρο!!) να έρχεται σαν κερασάκι στην τούρτα του Ζιντάν, που κέρδισε περισσότερα credits από αυτά που του αναλογούσαν μετά και το δεύτερο γκολ του Ρονάλντο για το τελικό 1-2 της Ρεάλ στη βαυαρική πρωτεύουσα.

Οι Γερμανοί πλέον ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Κατάσταση στην οποία είναι συνηθισμένοι και σαν τεράστιο κλαμπ φυσικά ανταπεξήλθαν με τον καλύτερο τρόπο. Έξι βράδια αργότερα λοιπόν, η Μπάγερν έδειχνε σίγουρη και αποφασισμένη για το τι ήθελε. Πάθς, και πίστη για νίκη-πρόκριση με κάθε τρόπο. Δεν είναι τυχαίο ότι Χούμελς-Μπόατενγκ έπαιξαν ανέτοιμοι, γεγονός που φαινόταν σε πολλές φάσεις του αγώνα. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο με εκατέρωθεν ευκαιρίες, ήρθε το 0-1 με (άλλο ένα) πέναλτι και τον Λεβαντόφσκι να καρδιοχτυπά το Μπερναμπέου. Οι βαυαροί χάνουν άλλες 2 ευκαιρίες για δεύτερο τέρμα και ο Ρονάλντο ισοφαρίζει. Όλοι θεώρησαν ότι τα πάντα τελείωσαν αλλά το αυτογκόλ του Ράμος ήρθε να επιτείνει την αγωνία με την παράταση να μοιάζει σίγουρη. Τη ΄΄λύση΄΄ ήρθε να δώσει ο ρέφερι Κασάι που είδε φάουλ σε καθαρό τάκλιν του Βιδάλ στο 86ο λεπτό, αφήνοντας άδικα τους φιλοξενούμενους με αριθμητικό μειονέκτημα. Παρόλα αυτά η Μπάγερν πάλεψε και άντεξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης και μετά ανέλαβαν οι επόπτες με τη γνωστή κατάληξη του ματς. Σαφής η αδικία κατά των Γερμανών με το διαιτητή και τους επόπτες να διαμορφώνουν το αποτέλεσμα.

(αντίστοιχα τα στιγμιότυπα των λανθασμένων αποφάσεων).
bayernbayern

Στο έτερο μεγάλο ματς του Απριλίου οι βαυαροί υποδέχτηκαν τη Ντόρτμουντ για τον ημιτελικό κυπέλλου Γερμανίας περίπου δύο βδομάδες μετά τον αγώνα της Μαδρίτης. Οι παίκτες του Αντσελότι αγωνιστικά πίεσαν και διέλυσαν την ομάδα του Τούχελ ανατρέποντας το γρήγορο 0-1, από λάθος του Μαρτίνεθ, με δύο γκολ των στόπερ (Χούμελς-Χάβι). Ο Λεβαντόφσκι έχασε 2 τετ α τετ, ο Ρόμπεν σε κενή εστία σημάδεψε το δοκάρι και μιας και δεν μπήκε τρίτο βαυαρικό γκολ εφαρμόστηκε ο γνωστός νόμος του ποδοσφαίρου ΄΄ότι η μπάλα τιμωρεί’’. Η Μπορούσια σε δύο αντεπιθέσεις γύρισε τούμπα το ματς, παίρνοντας την πρόκριση, με το Ρόμπεν να ξαναχάνει ευκαιρία να φέρει στα ίσα τον αγώνα, λίγο προν το τέλος. Η Μπάγερν αδίκησε τον εαυτό της, καθώς δεν καθάρισε την πρόκριση χάνοντας σωρεία ευκαιριών, με το Μάρκο Ρόις να δηλώνει μετά το ματς:
reus                                                       ‘’συνολικά σήμερα, δεν αξίζαμε τη νίκη’’

Εν κατακλείδι, η Μπάγερν στο ένα ματς αδικήθηκε από τη διαιτησία αλλά στο άλλο αδίκησε τον εαυτό της. Όπως και να έχει η χρονιά έκλεισε με σχετική δυσαρέσκεια στο βαυαρικό στρατόπεδο καθώς στα δύο κρισιμότερα ματς η ομάδα αποκλείστηκε. Όταν όμως είσαι μεγάλη ομάδα, προτεραιότητα δίνεις στο να δυναμώσει το ρόστερ σου, επομένως απαιτούνται μεταγραφές εδώ και τώρα σε εξτρέμ, δεύτερο φορ και 2 ποιοτικά κεντρικά χαφ μπας και γελάσει το χειλάκι μας τα επόμενα χρόνια.

Είναι κρίμα τέτοια φανελάρα σαν την καινούργια να μη σηκώσει βαρύτιμο τρόπαιο!!