“Αδιάφορη” ήττα για Μίλαν – Πέρασε η ΑΕΚ (vid)

αδιάφορη

Η Μίλαν εμφανίστηκε αδιάφορη απέναντι στην Ριέκα που μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς ώστε να ελπίζει σε πρόκριση. Με δυο γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου καθάρισε το παιχνίδι, ωστόσο η ΑΕΚ δεν της έκανε το χατίρι, καθώς με το 0-0 στην Βιέννη απέναντι στην Αούστρια, πήρε εκείνη την πολυπόθητη πρόκριση.

Η Ριέκα μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι και να περιμένει τα χαρμόσυνα νέα από την Βιέννη. Ξεκίνησε πιεστικά το ματς και μόλις στο 7′ (1-0) άνοιξε το σκορ με τον Πούλιτς με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ. Δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης είχε φανταστική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά αστόχησε. Από την πλευρά της η Μίλαν έκανε τραγική εμφάνιση, είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως δεν είχε ούτε σουτ στην εστία.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε πάλι με γκολ για την Ριέκα. Ο Γκαβράνοβιτς βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με πλασέ στην νίκη έκανε το 2-0 στο 47′. Η Μίλαν μετά το δεύτερο γκολ έβγαλε αντίδραση στο παιχνίδι της, πήρε πρωτοβουλίες αλλά ουσιαστικά απειλούσε μόνο με ευκαιρίες από κόρνερ, που αντιμετώπιζε εύκολα η Ριέκα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 77′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπίλια.

Μίλαν: Στοράρι, Ζαπάτα, Παλέτα, Ρομανιόλι, Καλάμπρια, Αντονέλι(80΄Φόρτε), Μπίλια, Ζανελάτο(74′ Αμπάτε), Λοκατέλι, Κουτρόνε, Σίλβα