Από 5άρα σε 6άρα η Σίτι, γκέλα η Λίβερπουλ (vids)

σίτι

“Αέρας” πέρασε η Σίτι από την έδρα της Γουότφορντ μετά την επικράτησή της με 0-6 ενώ η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Μπέρνλι στο Άνφιλντ, σε παιχνίδι που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι “πολίτες”, που ερχόντουσαν από το 5-0 επί της Λίβερπουλ και το 0-4 στην έδρα της Φέγενορντ, μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά στο παιχνίδι κι επέβαλλαν το ρυθμό τους. Απειλούσαν συνεχώς, κυρίως με τους Ντε Μπρόιν και Φερναντίνιο και το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου. Στο 29ο λεπτό ο Ντε Μπρόιν εκτέλεσε το φάουλ, ο Αγκουέρο πήρε την κεφαλιά κι έκανε το 0-1.

Από κει και πέρα στο γήπεδο υπήρχε μόνο η Σίτι. Μόλις 3 λεπτά αργότερα ο Αργεντίνος σκόραρε το δεύτερο τέρμα μετά από πάσα ακριβείας του Νταβίντ Σίλβα. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν ούτε εκεί και πριν τελειώσει το ημίχρονο σκόραραν κι άλλο τέρμα. Για την ακρίβεια στο 38′, ο Γκάμπριελ Ζέσους με ένα σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Γκόμεζ κι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με τη Σίτι να μην κατεβάζει στροφές. Ο Ντε Μπρόιν εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Οταμέντι με κεφαλιά διαμόρφωσε το 0-4. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν ασταμάτητοι και πέτυχαν και 5ο τέρμα με τον Αγκουέρο, που πέτυχε χατ τρικ. Στο 89ο λεπτό κι ο Ραχίμ Στέρλινγκ έγραψε το όνομα του στον πίνακα τον σκόρερ και με πέναλτι έγραψε το τελικό 0-6. Έτσι οι “πολίτες” πέρασαν στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένουν το αποτέλεσμα της Γιουνάιτεντ για να δουν αν θα έχουν συγκάτοικο.

Στο Άνφιλντ η Λίβερπουλ επέστρεψε στις νίκες με ιδιαίτερα αγχωτικό τρόπο. Στο πρώτο παιχνίδι, που ο Μανέ απουσίαζε λόγω τιμωρίας κι ο Κουτίνιο ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα οι “κόκκινοι” δυσκολεύτηκαν και πάλι με ομάδα χαμηλότερης δυναμικότητας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι, έχοντας μια ανούσια υπεροχή. Οι παίχτες της Μπέρνλι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό κι άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Μινιολέ με τον Σκοτ Άρφιλντ. Οι ¨κόκκινοι” αφυπνίστηκαν και μόλις 3 λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, Μοχάμεντ Σαλάχ, μετά από ασίστ του Τσαν και σουτ ακριβείας στην αριστερή γωνία του Πόουπ.

Μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάρει άμεσα το προβάδισμα αλλά ο Στάριτζ αστόχησε από πλεονεκτική θέση και το ημίχρονο βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες. Στην επανάληψη η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά και πίεσε πολύ τους φιλοξενούμενους, που με το ζόρι έφταναν μέχρι το κέντρο. Ωστόσο το γκολ δεν ερχόταν παρά τις πολλές ευκαιρίες, είτε με τον Σαλάχ, είτε με τον Στάριτζ αλλά και με τον Σολάνκε, που πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Κουτίνιο με τον Βραζιλιάνο να μην μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του στην επιστροφή του. Το τελικό 1-1 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα αλλά συντελεί στο να μείνει η Λίβερπουλ ήδη 5 πόντους από την κορυφή.

Συνθέσεις:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κλάβαν, Ματίπ, Ρόμπερτσον, Τζαν, Μίλνερ, Κοουτίνιο, Σαλάχ, Στάριτζ, Φιρμίνο.
ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Γουόρντ, Κορκ, Ντεφούρ, Γκούντμουντον, Μπρέιντι, Άρφιλντ, Γουντ.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Γκόμες, Γιάνμαατ, Καμπασελέ, Μαριάπα, Χολέμπας, Κλέβερλι, Σαλομπά, Ντουκουρέ, Αντρέ Καρίγιο, Ριτσάρλισον, Γκρέι.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Στόουνς, Μεντί, Φερναντίνιο, Νταβίδ Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Γκαμπριέλ Χεσούς, Αγκουέρο.