Αυτοκτόνησε η Ντόρτμουντ απέναντι στην Φρανκφούρτη (vid)

αυτοκτόνησε

Πραγματικά αυτοκτόνησε η Μπορούσια Ντόρτμουντ απέναντι στην Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2, οι πρωτοπόροι της Μπουντεσλίγκα προηγήθηκαν με δυο γκολ διαφορά, ωστόσο μέσα σε 5΄δέχθηκαν την ισοφάριση και λίγο έλειψαν να χάσουν και το παιχνίδι.

Η Ντόρτμουντ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί νωρίς (0-1). Ο Μπαρτρά που είχε προωθηθεί έβγαλε εκπληκτική κάθετη στον Σαχίν, με τον τελευταίο να τελειώνει ιδανικά την φάση.  Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες ευκαιρίες, ωστόσο καμία δεν κατάφεραν να την μετουσιώσουν σε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άϊντραχτ μπήκε αποφασισμένη να επιστρέψει στο ματς, ωστόσο η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που έφτασε στο γκολ με τον Φιλίπ (58′ 0-2). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και απάντησαν γρήγορα με μείωση του σκορ 66′ (1-2) με πέναλτι του Χόλερ. Και έφθασαν στην ισοφάριση στο 69΄(2-2) με τον Γουλφ. Ενώ λίγο έλειψε να φτάσει και στην ανατροπή χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Ντόρτμουντ: Μπουρκί, Σούμποτιτς, Μπαρτρά, Σαχίν, Γκέτσε, Τόγιαν, Ομπαμεγιάνκ, Φίλιπ(84′ Σάντσο), Πούλισιτς, Κάστρο, Βάιγκλ(58′ Ζαγκαντού)