Εντός όλων των στόχων παραμένει η Μάντσεστερ Σίτι (vid)

όλων

Εντός όλων των στόχων της συνεχίζει ακάθεκτη η Μάντσεστερ Σίτι καθώς πέρασε άνετα στον 5ο γύρο του FA Cup ξεπερνώντας το εμπόδιο της Κάρντιφ. Το συγκρότημα του Πεπ Γκουαρδιόλα έπαιξε όσον χρειαζόταν καθαρίζοντας από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση πρόκριση.

Τα πράγματα από την αρχή του παιχνιδιού έγιναν εύκολα για την Σίτι, καθώς στο 8′ 0-1 ο Κέβιν Ντε Μπρόινε με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ, περνώντας την μπάλα κάτω από το τείχος, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Το γρήγορο γκολ έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους που άμεσα πίεσαν και για ένα δεύτερο γκολ. Στο 25′ ο Μπερνάρντο Σίλβα σκόραρε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ με το VAR να μην είναι διαθέσιμο για αυτό το παιχνίδι ώστε να χρειαστεί επιβεβαίωση ή όχι. Τελικά η Σίτι πέτυχε το πολυπόθητο δεύτερο τέρμα στο 37′ 0-2. Ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Στέρλινγκ ολομόναχος μέσα στην μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σκαστή κεφαλιά.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Κάρντιφ προσπάθησε να πάρει κάποιες πρωτοβουλίες ώστε να διεκδικήσει κάτι από το ματς, αλλά χωρίς να καταφέρει κάτι αξιόλογο. Παρόλα αυτά δημιούργησε μια υποψία ευκαιρίας στο 56′ όταν ο Ζόχορ μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε μακριά από την εστία της Σίτι. Στο 65′ ο Ζόχορ ξανά ήταν απειλητικός με το σουτ αυτή τη φορά να βρίσκει εστία, αλλά χωρίς να δυσκολεύει τον Μπράβο. Στο 68′ οι ευκαιρίες τρίτωσαν για την Κάρντιφ αλλά ούτε το σουτ του Χόιλετ απείλησε τον Μπράβο. Η μόνη αξιόλογη φάση της Σίτι για το δεύτερο μέρος ήρθε από τον Ντανίλο στο 88′ αλλά ο Έθεριντζ απέκρουσε εντυπωσιακά. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού η Κάρντιφ έμεινε με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Μπένετ.

Κάρντιφ: Έθεριντζ, Πάτερσον, Μανγκά, Μόρισον, Μπένετ, Ρίτσαρντς, Γκρούγιτς, Ρόλς(88′ Ντέιμουρ), Χόιλετ, Μέντεζ-Λάνγκ(78′ Φίνεϊ), Ζόχορ(67′ Πίλκινγκτον)

Μάντσεστερ Σίτι: Μπράβο, Γουόκερ, Ντανίλο, Κομπανί, Οταμέντι, Ντε Μπρόινε, Φερναντίνιο, Γκουντογκάν, Σανέ(46′ Αγκουέρο), Στέρλινγκ, Μπ. Σίλβα(89′ Ντίαζ)