Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας η Γιουβέντους (vid)

Γιουβέντους

Την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας πήρε η Γιουβέντους, η οποία επικράτησε στο Derby della Mole με 2-0 της Τορίνο και θα αντιμετωπίσει την Αταλάντα.

Η Γιούβε ήταν κυρίαρχη από τα πρώτα λεπτά και άνοιξε το σκορ με το εξαιρετικό σουτ του Ντάγκλας Κόστα (15′). Η συμπολίτισσα ανέβασε απόδοση και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Νιάνγκ να σημαδεύει το δοκάρι του Σέζνι. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Γιούβε είχε την κατοχή και απείλησε δις την εστία των φιλοξενούμενων αλλά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς δήλωσε παρών.

Με την έναρξη του β’ μέρους, η Μεγάλη Κυρία θέλησε να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση και έχασε σημαντικές ευκαιρίες να κάνει το 2-0 με τους  Μάντζουκιτς και Ματουιντί στο 53′ και 59, αντίστοιχα. Τελικά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο δεύτερο γκολ με τον Μάντζουκιτς (67′) να εκμεταλλεύεται τη κόντρα και να πλασάρει εύστοχα τον κίπερ της Τορίνο. Τελευταία ευκαιρία του αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους με τον Ιγκουαίν να σουτάρει στην αγκαλιά του πορτιέρε της Γκρανάτα.

Γιουβέντους: Σέζνι, Στουράρο (Λιχτστάινερ), Ασαμόα, Κιελίνι, Ρουγκάνι, Μαρκίζιο (Κεντίρα), Πιάνιτς, Ματουιντί, Ντιμπάλα, Μάντζουκιτς (Ιγκουαίν), Κόστα

Τορίνο: Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μολινάρο, Μπουρντίσο, Ενκούλου, Ντε Σιλβέστρι, Μπασέλι (Μπόιγ), Ρινκόν, Άκουα (Όμπι), Μπερενγκέρ, Νιάνγκ (Ντε Λούκα), Φαλκέ