Κάζο και εκτός FA Cup η Λίβερπουλ (vid)

κάζο και

Η Λίβερπουλ δεν απέφυγε το κάζο και έμεινε εκτός της συνέχειας του FA Cup καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από την Γουέστ Μπρομ με 2-3.

Και όμως το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους ‘Κόκκινους’ και στο 6ο λεπτό ο Φιρμίνο με ωραία λόμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φόστερ. Η Γουέστ Μπρομ απάντησε άμεσα, όταν δύο λεπτά αργότερα ο Ροδρίγκεζ με ωραίο σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Και στο 11ο λεπτό, πάλι ο Ροδρίγκεζ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η Λίβερπουλ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 22ο λεπτό αλλά ο Φιρμίνο αστόχησε σε πέναλτι. Και πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Μάτιπ πέτυχε αυτογκόλ για το 1-3.

Στο δεύτερο μέρος η Λίβερπουλ πίεσε και κατάφερε να μειώσει με τον Σαλάχ στο 78ο λεπτό. Η ομάδα του Κλοπ προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά τελικά η νίκη παρέμεινε στην Γουέστ Μπρομ και έτσι πέταξε εκτός διοργάνωσης τους ‘Κόκκινους’.

Συνθέσεις:
Λίβερπουλ: Μινιολέ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μορένο, Βαϊνάλντουμ, Τσαν (65’ Μίλνερ), Τσάμπερλεϊν (65’ Ινγκς), Μανέ (65’ Χέντερσον), Σαλάχ, Φιρμίνο
Γουέστ Μπρομ: Φόστερ, Έβανς, Ντόουσον, Γκιμπς (37’ Χεγκάζι), Μπραντ, Νιόμ, Κριχόβιακ, Λίβερμορ, Μπάρι (71’ Γιάκομπ), Ροδρίγκες, Κανού (39’ Φίλιπς)