Μαγικός ο Μέσι, απολαυστική η Μπαρτσελόνα απέναντι στην Γιουβέντους (vid)

μαγικός

Mαγικός ήταν ο Λέο Μέσι γι ακόμη ένα παιχνίδι, αφού με δυο δικά του γκολ και ένα του Ιβάν Ράκιτιτς, το οποίο ξεκίνησε και πάλι από προσπάθεια του Αργεντίνου, η Μπαρτσελόνα επικράτησε άνετα στο Καμπ Νου μιας πολύ μέτριας Γιουβέντους με 3-0, για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Το παιχνίδι είχε από το ξεκίνημα πολύ γρήγορο ρυθμό, με την Γιουβέντους να απειλεί με μακρινό σουτ του Ντε Σίλιο που έφυγε λίγο έξω, μόλις στο 6′ και δυο λεπτά μετά με τον Ντιμπάλα να βγαίνει σε γρήγορη αντεπίθεση, αλλά να μην τελειώνει σωστά την φάση. Γενικά το πρώτο τέταρτο είχε την αναμενόμενη εξέλιξη, με τους γηπεδούχους να κρατάνε την μπάλα και να προσπαθούν να ξεκλειδώσουν την άμυνα της Βέκια Σινιόρα, και τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τις πολύ καλές τους αντεπιθέσεις, παίρνοντας όμως ανά στιγμές και μέτρα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα αρκετές φορές να αφήνουν κενά στον πολύ γρήγορο Ντεμπελέ. Η πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία για τους Μπλαουγκράνα ήρθε στο 20ο λεπτό, με σουτ-βολίδα του Σουάρες από το ύψος της περιοχής και μετά από φαουλ του Μέσι που χτύπησε στο τοίχος, αλλά ο Τζίτζι Μπουφόν κράτησε το μηδέν στην εστία του με θεαματική επέμβαση. Μετά από ένα σχετικά νεκρό δεκαπεντάλεπτο είχαμε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για του Καταλανούς, με τον Ντεμπελέ να δέχεται με αξιώσεις την μπάλα στην περιοχή, αλλά να αστοχεί. Η Γιουβέντους αναγκάστηκε στο 40′ να βγάλει τον Ντε Σίλιο λόγω τραυματισμού και να βάλει στην θέση του τον Στουράρο. Η Μπαρτσελόνα έκλεισε το πρώτο μέρος με ιδανικό τρόπο, αφού στο 45′ ο Λέο Μέσι έπαιξε ιδανικά το ένα-δυο με τον Σουάρες, μπήκε στην περιοχή και με άψογο πλασέ έγραψε το 1-0, μόλις μερικά δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα του διαιτητή για την λήξη του ημιχρόνου!

Η Γιούβε θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει μόλις στο 48′, αλλά το σουτ του Ντιμπάλα από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή πέρασε μόλις πάνω από το δοκάρι του Τερ Στέγκεν. Άμεση η απάντηση της Μπαρτσελόνα, αφού ο Μέσι είχε δοκάρι στο 52′. Ο Αργεντίνος ήταν ασταμάτητος και από δική του προσπάθεια από τα δεξιά στο 56′ η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ράκιτιτς, που με κενό τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Οι Μπλαουγκράνα συνέχισαν να είναι καλύτεροι και έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες, όπως αυτή με τον Σουάρες στο 66′ να στέλνει την μπάλα με προβολή λίγο πάνω από την εστία του Μπουφόν. Πολύ δίκαια λοιπόν έφτασαν και σε τρίτο τέρμα, άλλη μια φορά με τον απόλυτο άρχοντα του ματς, Λέο Μέσι, στο 69′. Στο 78′ το τέρμα του Σουάρες ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ και έτσι το 3-0 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα, αν και η Βέκια Σινιόρα προσπάθησε να σκοράρει το γκολ της τιμής με τους Ντιμπάλα και Μπενατιά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μια τεράστια νίκη για την Μπάρτσα, τόσο από βαθμολογικής άποψης για τον Όμιλο, όσο και από ψυχολογικής, αφού εκτός από το ότι παίρνει εκδίκηση για τον περσινό αποκλεισμό από τους Ιταλούς, η ομάδα του Βαλβέρδε απαντάει και στους επικριτές της, που λένε πως δεν διαθέτει φέτος ανταγωνιστικό σύνολο για την Ευρώπη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν-Σεμέδο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς(77′ Παουλίνιο), Ινιέστα(83′ Γκόμες), Ντεμπελέ(70′ Σ.Ρομπέρτο), Σουάρες, Μέσι

Γιουβέντους: Μπουφόν-Ντε Σίλιο(40′ Στουράρο), Μπενατιά, Μπαρζάλι, Σάντρο, Ματουιντί, Πιάνιτς, Ντιμπάλα, Μπετανκούρ(63′ Μπερναρντέσκι), Κόστα, Ιγουαΐν (87′ Καλιγκάρα)