Με το δεξί στο 2018 η Λίβερπουλ (vid)

το δεξί

Με το δεξί μπήκε στην νέα χρονιά η Λίβερπουλ καθώς μπορεί η άμυνα να πήγε να την προδώσει άλλη μια φορά αλλά ο Κλάβαν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε σημαντική νίκη στην ομάδα του Γίργκεν Κλοπ με 2-1.

Κακό πρώτο ημίχρονο για την Λίβερπουλ που δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα και να απειλήσει. Από την άλλη η ομάδα της Μπέρνλι ήταν μαχητική, όπως σε κάθε παιχνίδι φέτος, και είχε τις φάσεις της για να πάρει προβάδισμα αλλά τίποτα το σπουδαίο.

Το δεύτερο μέρος άρχισε το ίδιο νωχελικά με το πρώτο. Και εκεί που τίποτα δεν έδειχναν να καλυτερεύουν για την ομάδα του Κλοπ ο Μανέ στο 61ο λεπτό με πολύ όμορφο σουτ έκανε το 0-1 για τους ‘Κόκκινους’. Στην συνέχεια το παιχνίδι πήρε ρυθμό και υπήρξαν εκατέρωθεν ευκαιρίες. Άλλη μια φορά όμως η άμυνα της Λίβερπουλ πρόδωσε την ομάδα. Στο 88ο λεπτό ο Βόουκς έκανε κεφαλιά – πάσα στον Γκούντμουντσόν και εκείνος με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Και εκεί που έδειχναν όλα ισοπαλία ο Κλαβάν στο τελευταίο λεπτό μετά από προσπάθεια του Λόβρεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και η Λίβερπουλ πήρε μεγάλο διπλά για την μάχη της τετράδας.

Συνθέσεις:
Μπέρνλι: Ποουπ, Μπάρντσλεϊ, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ, Γκούντμουντσον, Κορκ, Ντεφούρ, Άρφιλντ, Χέντρικ, Μπάρνς
Λίβερπουλ: Μινιολέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Λόβρεν, Κλαβάν, Γκόμες, Τσάμπερλεν, Τσαν, Βαινάλντουμ, Μανέ, Σολάνκε, Λαλάνα