Πέρασε σαν σίφουνας από Χάντερσφιλντ η Λίβερπουλ (vid)

σίφουνας

Σαν σίφουνας πέρασε η Λίβερπουλ από την έδρα της Χάντερσφιλντ. Η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Επιθετικός μονόλογος για την Λίβερπουλ εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Χάντερσφιλντ, παρόλα αυτά έπρεπε το ρολόι να δείξει το 24ο λεπτό για να καταγράψουμε την πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού, όταν ο Φιρμίνιο έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Λοσλ απέκρουσε. Δεν μπόρεσε να κάνει όμως το ίδιο στο 26′ 0-1, όταν ο Τσάν έπιασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση και αυτό κατέληξε στην δεξιά γωνία της εστίας του. Η Χάντερσφιλντ προσπάθησε να αντιδράσει και έδειξε τα δόντια της στο 40′ με τον Λόου να μην ευστοχεί από πλεονεκτική θέση. Στις καθυστερήσεις ο Φιρμίνιο 45+2′ 0-2 με ωραία ατομική ενέργεια έβαλε στην θέση του οδηγού την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος η Χάντερσφιλντ προσπάθησε να γίνει περισσότερο επιθετική, παρόλα αυτά η πρώτη καλή στιγμή ανήκε πάλι στην Λίβερπουλ, όταν το σουτ του Μανέ πέρασε μόλις άουτ. Ενώ στο 70′ ο ίδιος παίχτης στάθηκε και πάλι άτυχος καθώς αυτή τη φορά η κεφαλιά του, έγλειψε το δοκάρι. Επόμενος που έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία ήταν ο Σαλάχ, όπου με ωραία ατομική ενέργεια ξεμαρκαρίστηκε αλλά το σουτ κατέληξε άουτ. Τελικά η Λίβερπουλ κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ 77′ 0-3.

Χάντερσφιλντ: Λόσλ, Λόου(79′ Ίνς), Χαντεργκιονάι, Κονγκολό, Ζάνκα, Σάιντλερ, Χογκ, Μπίλινγκ, Μόουι(83′ Λα Πάρα), Μουνιέ(64′ Κουανίρ), Ντεπόρτ

Λίβερπουλ: Κάριους, Γκόμεζ, Ρόμπερτσον, Ματίπ, Λόβρεν, Τσαν, Χέντερσον(83′ Βαϊνάλντουμ), Μίλνερ, Φιρμίνιο(90′ Σολάνκε), Μανέ, Σαλάχ(87′ Τσάμπερλεϊν)