Περίπατο και την νέα χρονιά η Σίτι (vid)

περίπατο και

Περίπατο και την νέα χρονιά για την Μάντσεστερ Σίτι που δεν σταματά πουθενά, παρά τις πολλές απουσίες που έχει στην επιθετική της γραμμή, κέρδισε άνετα την Γουότφορντ με 3-1.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Στέρλινγκ με προβολή δίνει το προβάδισμα στην Σίτι. Στο 14ο λεπτό ο Καμπασέλε κάνει λάθος και στέλνει την μπάλα στη δικιά του εστία και γίνεται το 2-0. Η Γουότφορντ πλησίασε στο γκολ αλλά ο Έντερσον έβγαλε το τετ – α – τετ. Έτσι το σκορ παρέμεινε ως το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι ‘Πολίτες’ είχαν τον έλεγχο του αγώνα όπως στο πρώτο και έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ με τον Αγουέρο αλλά η κεφαλιά του πέρασε μόλις άουτ. Στο 63ο λεπτό ο Αργεντινός βρήκε δίχτυα μετά από τραγικό λάθος του Γκόμες και έκανε το 3-0. Η Σίτι δεν σταματούσε να ψάχνει το τέταρτο γκολ και δημιουργούσε πίεση στην Γουότφορντ που είχε παραδώσει τα όπλα. Παρόλα αυτά στο 82′ ο Γκρέι από κοντά μείωσε σε 3-1 και έδωσε ελπίδα στους φιλοξενούμενους. Ο Στέρλινγκ στο τέλος έχασε μεγάλη ευκαιρία και τελικά το σκορ παρέμεινε ως έχει ως το τέλος.

Συνθέσεις:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Οταμέντι, Ντελφ, Φερναντίνιο (Τουρέ), Ντε Μπρόινε (Μπ. Σίλβα), Ντ. Σίλβα, Στέρλινγκ, Σανέ, Αγουέρο

Γουότφορντ: Γκόμες, Γιάνμαατ, Βαγκέ, Καμπασέλε, Ζέεγκελααρ, Ντουκουρέ, Γουότσον (Περέρια), Καρίγιο, Καπού (Κλέβερλι), Ριτσάρλισον (Σινκλέρ), Γκρέι