Περπατώντας η Σίτι την Γουέστ Μπρομ (vid)

περπατώντας

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε περπατώντας της Γουέστ Μπρομ με 3-0 στο Etihad και βρίσκεται όλο και πιο κοντά στον τίτλο, μετά τις απώλειες των ομάδων που την κυνηγούν.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα από την αρχή φάνηκε υποτονική στο παιχνίδι της. Όμως στο 19ο λεπτό ο Φερναντίνιο μετά από ομαδική προσπάθεια πέτυχε το 1-0 για τους γηπεδούχους μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια. Στην συνέχεια οι ‘Πολίτες’ πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ αλλά το ημίχρονο έκλεισε με αυτό το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε και πολλά στο παιχνίδι, η Σίτι όμως βρήκε ελεύθερους χώρους και στο 68′ ο Ντε Μπρόινε πέτυχε το δεύτερο τέρμα των ‘Πολιτών’. Στο 89ο λεπτό πήρε το όπλο του ο Σέρχιο Αγούερο και με μια όμορφη λόμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-0.

Συνθέσεις:
Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Λαπόρτ, Ζιτσένκο, Ντε Μπρόινε (Ντιαζ), Φερναντίνιο, Ντ. Σίλβα (Γκούντογκαν), Μπ. Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγουέρο
Γουέστ Μπρομ: Φόστερ, Ντάουσον, Χεγκάζι, Μακ Άλι, Νιόμ, Φιλντ, Γιάκομπ, Κρικόβιακ (Μπάρι), Μακ Λιν, Ροδρίγκες, Ρόντον