Με το «πρώτο» του Μπονούτσι στο 2018 η Μίλαν (vid)

Μπονούτσι

Με το δεξί μπήκε στο 2018 η Μίλαν καθώς με το πρώτο γκολ του αρχηγού της, Λεονάρντο Μπονούτσι, με τα χρώματα της ομάδας πήρε μια δίκαιη αλλά αγχωτική νίκη με 1-0 επί της Κροτόνε. Καταιγιστική ήταν η ομάδα του Γκατούζο μέχρι το πρώτο γκολ ενώ μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά κυρίως από μέρους των Ροσονέρι.

Τρομερή εμφάνιση από τη Μίλαν στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ροσονέρι έχασαν σωρεία ευκαιριών να ανοίξουν το σκορ με τον Σούσο να απειλεί μόλις στο 1′ την εστία του Κορντάθ. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είπε όχι και στο σουτ του Τσαλχάνογλου λίγα λεπτά αργότερα με τη Μίλαν να είναι καταιγιστική. Το σύνολο του Γκατούζο ανέβασε και άλλο απόδοση και έφτασε δις κοντά στο γκολ αλλά Κεσί και Τσαλχάνογλου σπατάλησαν πολύ σημαντικές ευκαιρίες από εξαιρετικά πλεονεκτικές θέσεις. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Μίλαν έχασε ακόμη μία σπουδαία φάση αφού αρχικά ο Κορντάθ είπε όχι στον Μπίλια και στην επόμενη φάση ο Σούσο βρήκε το δοκάρι.

Αυτό που δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο η Μίλαν, το πέτυχε στις αρχές του δευτέρου. Ο Μποναβεντούρα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κορντάθ έκανε λάθος έξοδο και ο Μπονούτσι (54′) με ένα κάπως τυχερό γκολ έκανε το 1-0, το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Ροσονέρι. Λίγα λεπτά αργότερα, η Μίλαν έφτασε και στο 2-0 αλλά σωστά το γκολ του Κεσί ακυρώθηκε ως φάουλ μετά τη χρήση του VAR. Κάπου εκεί, η Κροτόνε ξύπνησε και έχασε πολύ σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ντοναρούμα να δηλώνει για πρώτη φορά στο παιχνίδι παρών. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά αλλά η Μίλαν κράτησε τη νίκη που την φέρνει στους 28 βαθμούς.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Ροντρίγκεζ, Κεσί (Λοκατέλι), Μπίλια, Μποναβεντούρα, Τσαλχάνογλου, Κουτρόνε (Κάλινιτς), Σούσο

Κροτόνε: Κορντάθ, Μαρτέλα, Κετσερίνι, Αχέτι, Σαμπιρίσι, Μαντραγκόρα, Μπαρμπέρις (Κραγκλ), Ρόουντεν (Κροκιάτα), Στόιαν, Μπούντιμιρ (Σίμι), Τρότα