Πύρρειος νίκη για τη Γιουνάιτεντ στη Γαλλία (vid)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε τη Σεντ Ετιέν με 0-1 στη Γαλλία και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 4-0 στην επόμενη φάση του Europa League. Ωστόσο η νίκη της αποδεικνύεται πύρρειος, αφού είδε τον Χένρικ Μκχιταριάν να αποχωρεί τραυματίας στο 25ο λεπτό [πρόβλημα στον δικέφαλο] και τον Έρικ Μπεϊγί να αποβάλλεται με δυο κίτρινες και να χάνει τη φάση των “16” στη διοργάνωση.

Ο αγώνας δεν ήταν και ότι καλύτερο από άποψη ποιότητας, αφού οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν από νωρίς τις όποιες ελπίδες των Γάλλων. Οι Μάτα και Μκχιταριάν συνδυάστηκαν στο 17′ με τον δεύτερο να κάνει εύκολα το 0-1 από κοντά και ουσιαστικά να τελειώνει το θέμα της πρόκρισης. Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε το πρώτο σοκ για τον Μουρίνιο αφού είδε τον σκόρερ του να ζητάει αλλαγή και φυσικά τον αντικατέστησε άμεσα. Ο Αρμένιος κρατούσε το δεξί οπίσθιο μηριαίο και ίσως τεθεί εκτός τελικού Λιγκ Καπ αν το πρόβλημα αποδειχθεί σοβαρό.

Σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και ένα εφιαλτικό 5λεπτο στο οποίο ο Μπεϊγί έκανε χωρίς λόγο δυο σκληρά μαρκαρίσματα και κατάφερε να δεχθεί δυο κίτρινες κάρτες και να αφήσει τη Γιουνάιτεντ με 10 παίκτες για τον υπόλοιπο αγώνα. Η Σεντ Ετιέν πίεσε για το γκολ της τιμής, ανοίχτηκε, άφησε κενούς χώρους όμως τελικά δε κατάφερε να σκοράρει κι έτσι ο αγώνας έληξε με το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ρομέρο, Γιανγκ, Μπλιντ, Σμόλινγκ, Μπεϊγί, Κάρικ (Σβαϊνστάιγκερ), Φελαϊνί, Πογκμπά, Μάτα (Ρόχο), Μκχιταριάν (Ράσφορντ), Ιμπραίμοβιτς