Ρονάλντο και Κέιν καθάρισαν για τις ομάδες τους (vid)

καθάρισαν

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο και ο Χάρι Κέιν καθάρισαν τα παιχνίδια για τις ομάδες τους, Ρεάλ Μαδρίτης και Τότεναμ αντίστοιχα, αφού πέτυχαν από 2 γκολ ο καθένας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιζε εντός έδρας με τον ΑΠΟΕΛ και έπραξε το αναμενόμενο, αφού κέρδισε άνετα με 3-0. Είχε τον απόλυτο έλεγχο καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε να μετατρέψει την υπεροχή της σε γκολ τρεις φορές με σκόρερ τον Κριστιάνο Ρονάλντο με 2 τέρματα, στο 12’ και στο 51’, και τον Σέρχιο Ράμος, στο 61’. O Πορτογάλος είχε ευκαιρίες και για δύο ακόμη γκολ, στο 47’ και στο 85’, αλλά οι προσπάθειές του σταμάτησαν στο οριζόντιο δοκάρι και στην σημαία του επόπτη, αντίστοιχα.

Από την άλλη ο Χάρι Κέιν και ο Σον Χιούνγκ-Μιν καθάρισαν για την Τότεναμ, στη νίκη της ομάδας με 3-1 επί της Ντόρτμουν, ενώ ο Γιαρμολένκο ήταν αυτός που χάρισε στην Γερμανική ομάδα το μοναδικό της γκολ, το οποίο είναι και το πρώτο του με την ομάδα. Τα πρώτα 15’ λεπτά του παιχνιδιού ήταν εκρηκτικά, αφού σημειώθηκαν τα 3 από τα 4 γκολ, με την Τότεναμ να ανοίγει το σκορ στο 4’, την Ντόρτμουντ να απαντάει στο 11’ και την αγγλική ομάδα να παίρνει πάλι το προβάδισμα στο 15’. Στο 56’ ο Πιέρ-Εμερίκ Ουμπαμεγιάνγκ σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώθηκε από τον επόπτη ως οφσάιντ. Η Τότεναμ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίχτες, λόγω της αποβολής του Βερτόγκεν στις καθυστερήσεις του αγώνα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Καρβαχάλ, Νάσο, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κόβασιτς (Κροος), Ίσκο (Σεμπάγιος), Ρονάλντο, Μπέιλ (Μαγιοράλ)

ΑΠΟΕΛ: Γουότερμαν, Βούρος, Ρουέντα, Καρλάο, Λάγκο, Σαλλάι (Φαρίας), Μόραις, Βινίσιους, Αλονέφτης, Εμπεσίλιο (Ζαχίντ), Ντε Καμάργκο (Πότε)

Τότεναμ: Λιόρις, Ούριερ, Αλντεργουέρελντ, Σάντσεζ, Βερτόγκεν, Ντέβις, Σον (Σισσοκό), Ντεμπελέ, Ντιέρ. Έριξεν, Κέιν (Λιορέντε)

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Πίζτσεκ, Παπασταθόπουλος, Τόπρακ (Ζαγκάδου), Τόλτζαν, Νταχούντ (Κάστρο), Σαχίν, Καγκάβα (Γκέτσε), Γιαρμολένκο, Ουμπαμεγιάνγκ, Πούλισιτς