Πέρασε από τη Σαρδηνία η Γιουβέντους (vids)

Γιουβέντους

Αν και δυσκολεύτηκε, η Γιουβέντους κατάφερε και πέρασε με το διπλό από τη Σαρδηνία επικρατώντας με 0-1 της Κάλιαρι και επέστρεψε στο -1 από την πρώτη Νάπολι. Τρομερό πρώτο ημίχρονο από τις δύο ομάδες ενώ στο δεύτερο το γκολ του Φεντερίκο Μπερναρντέσκι ήταν αυτό που έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα.

Τρομερό το πρώτο ημίχρονο από τις δύο ομάδες με το ρυθμό να μένει στα ύψη σε όλη τη διάρκεια. Η Γιουβέντους πέτυχε 2 φορές το δοκάρι με τους Ντιμπάλα και Μπερναρντέσκι ενώ από την άλλη, η Κάλιαρι έχασε τεράστιες ευκαιρίες να μπει μπροστά στο σκορ με τον Σέζνι να πραγματοποιεί 2 εξαιρετικές επεμβάσεις και να κρατάει το 0-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η Γιούβε μπήκε ανεβασμένη στο δεύτερο μέρος και έκλεισε από την αρχή τους γηπεδούχους στα καρέ τους. Οι παίχτες του Αλέγκρι έψαχναν το γκολ και απείλησαν με την κεφαλιά του Κιελίνι στο 63′. H πίεση των Μπιανκονέρι απέδωσε καρπούς με τον Μπερναρντέσκι (74′) να σκοράρει ανενόχλητος μετά την παράλληλα πάσα του Κόστα. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη πίεση τους αλλά η άμυνα της Γιούβε κράτησε μια σημαντική νίκη που την φέρνει στους 50 βαθμούς και στο -1 από τη Νάπολι. Από την άλλη, η Κάλιαρι είχε τρομερά παράπονα από τη διαιτησία τόσο για τη φάση του γκολ της Γιουβέντους όπου το παιχνίδι συνεχίστηκε ενώ παίχτης της είχε χτυπηθεί με αγκωνιά από τον Μπενάτια όσο και για μία φάση λίγα λεπτά πριν το τέλος όπου οι γηπεδούχοι ζήτησαν χέρι αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε να συμβουλευτεί το VAR.

Κάλιαρι: Ράφαελ, Ρομάνια, Κεπιτέλι, Πισακάνε, Φαράγκο, Ιονίτα (Σαού), Σιγκαρίνι, Μπαρέλα, Παντοίν, Φαρίας, Παβολέτι

Γιουβέντους: Σέζνι, Σάντρο, Κιελίνι, Μπενάτια, Μπαρτσάλι, Ματουιντί, Πιάνιτς, Κεντίρα (Μάντζουκιτς), Μπερναρντέσκι (Λιχτστάινερ), Ντιμπάλα (Κόστα), Ιγκουαίν