Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Ατλέτικο! (vid)

στην επόμενη

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ισπανίας πέρασε η Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς επικράτησε με 3-0 επί της Λιέιδα στο Wanda Metropolitano, αφήνοντας την Λιέιδα εκτός.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έψαχνε για πολύ ώρα το γκολ, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει τέρμα στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε λίγα λεπτά μετά την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο κάνοντας το 1-0 στο 57΄. Στο 74΄ο Γκαμεϊρό, που μπήκε στον αγώνα ως αλλαγή ύστερα από τις υποδείξεις του Σιμεόνε, πέτυχε και το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του. Δεν πέρασαν δέκα λεπτά και ο Βίκτορ Βιτόλο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την Ατλέτικο Μαδρίτης στο 81΄. Οι δυο νίκες των Ροχιμπλάνκος κόντρα στη Λιέιδα τους χάρισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Μογιά, Χουανφράν, Σάβιτς, Ερναντέζ, Γκονθάλεθ Τεστόν, Βιτόλο, Γκάμπι, Φερνάντεζ, Φερέιρα Καράσκο, Τόρες, Κόστα

Λιέιδα: Ρίβας, Μπαντέχ, Σατρουστέγκι, Αντριου, Νουνεζ, Χουερτας, Μολινα, Γκνινγκ, Λόπεζ, Φέλιξ, Νιεργα