Στους 4 του Λιγκ Καπ η Λίβερπουλ (vid)

Η Λίβερπουλ προκρίθηκε στους 4 του Λιγκ Καπ μετά τη νίκη της επί της Λιντς με 2-0 στο Άνφιλντ και θα περιμένει τον αντίπαλό της από την αυριανή κλήρωση.

Οι Κόκκινοι παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, με αποτέλεσμα να μην έχουν χημεία και να ψάχνουν τα πατήματα τους στο 1ο ημίχρονο. Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους αλλά ο Μινιολέ είπε όχι στον Σακό που σούταρε από πλεονεκτική θέση μετά από λάθος του Μορένο. Οι  γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 15′ όταν μετά από γύρισμα του Εζάρια ο Σιλβέστρι απέκρουσε ενστικτωδώς το σουτ του Βαϊνάλντουμ.

Χαρακτηριστικό της μέτριας εικόνας της Λίβερπουλ είναι πως η επόμενη αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 33′ όταν μετά από λάθος της άμυνα της Λιντς, ο Τσαν βγήκε τετ α τετ προλαβαίνοντας τον Σιλβέστρι, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Με την έναρξη της επανάληψης η Λιντς έχασε μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι μετά από το φαλτσαριστό σουτ του Ρουφ. Η τελευταία ευκαρία της Λιντς ήρθε στο 64 με την κεφαλιά να περνάει άουτ. Η Λίβερπουλ προειδοποίησε στο 72′ όταν ο Βαϊνάλντουμ μπήκε στην περιοχή της Λιντς από τα δεξιά, σούταρε αμαρκάριστος, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Στο 76′ ήρθε το γκολ. Ο Άρνολντ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλη την άμυνα της Λιντς και ο Ορίγκι με προβολή την έσπρωξε στα δίχτυα του. Στο 81ο λεπτό μαζί με το 2-0 ήρθε και μια ιστορική στιγμή. Κόντρα επίθεση για τους γηπεδούχους, η μπάλα καταλήγει στον 17χρονο Μπεν Γούντμπερν, ο οποίος τελειώνει τη φάση και γίνεται ο νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία της Λίβερπουλ, σπάζοντας το ρεκόρ του Όουεν.

Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν υπήρξε κάποια αλλαγή κι έτσι η Λίβερπουλ πέρασε στην επόμενη φάση χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πιάσει τα υψηλά στάνταρ απόδοσης που μας έχει συνηθίσει.

Συνθέσεις:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Άρνολντ, Λούκας Λέιβα, Κλάβαν, Αλμπέρτο Μορένο, Στιούαρτ (67′ Γούντμπερν), Ιτζάρια (82′ Μίλνερ), Εμρέ Τζαν, Μανέ, Βαϊνάλντουμ, Ορίγκι (91′ Γκρούγιτς).

ΛΙΝΤΣ: Σιλβέστρι, Μπεράρντι, Μπάρτλεϊ, Κούπερ (46′ Άιλινγκ), Τέιλορ, Ρονάλντο Βιέιρα, Ο’Κέιν (28′ Φίλιπς), Ρουφ, Σακό, Ντάλας (62′ Γουντ), Ντουκαρά.