“Στραβοπάτημα” στην επιστροφή της στα αστέρια (vid)

στραβοπάτημα

Με στραβοπάτημα ξεκίνησε η Λίβερπουλ τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, στην επιστροφή στο Champions League, αφού ήρθε ισόπαλη στο Άνφιλντ με τη Σεβίλλη με σκορ 2-2. Οι “Σεβιγιάνοι” πάγωσαν το Άνφιλντ μόλις στο 4ο λεπτό όταν μετά από συρτή σέντρα από τα αριστερά ο Λόβρεν δεν μπόρεσε να διώξει κι ο Μπεν Γεντέρ από κοντά έκανε το 0-1. Οι “κόκκινοι” ανέβασαν άμεσα στροφές κι απέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Απείλησαν με τους Σαλάχ και Μανέ κι η ισοφάριση έμοιαζε θέμα χρόνου.

Στο 21ο λεπτό και μετά από ωραία ομαδική ενέργεια από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Ρομπέρτο Φιρμίνο, που από τη μικρή περιοχή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ρυθμούς και στο 36′ ο Μοχάμεντ Σαλάχ έκλεψε έξω από την περιοχή έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στο Κίερ και κατέληξε στην εστία του Σέρχιο Ρίκο. Η Λίβερπουλ είχε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 3-1 αλλά ο Φιρμίνο αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ δεν σταμάτησε να πιέζει χωρίς όμως να μπορεί να βρει το γκολ, που θα της έδινε σαφές προβάδισμα.

Έτσι η Σεβίλλη στη δεύτερη ουσιαστική ευκαιρία που έκανε ισοφάρισε σε 2-2. Ο Κορέα πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, προχώρησε ανενόχλητος, πλάσαρε με το δεξί και με φάλτσο έκανε το 2-2. Η Λίβερπουλ στα 20 λεπτά, που απέμειναν δεν μπόρεσε ν’ αλλάξει κάτι ενώ το σημαντικότερο που συνέβη, ήταν η επιστροφή του Φελίπε Κουτίνιο, που πέρασε ως αλλαγή στο 76ο λεπτό. Μάλιστα η Σεβίλλη έχασε μεγάλη ευκαιρία στο να πάρει το παιχνίδι στο 93΄αλλά ο Μουριέλ πλάσαρε άουτ σε τετ α τετ από πλάγια θέση.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μάριμπορ αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας 1-1 με την Σπαρτάκ Μόσχας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 0-1 χάρις σε γκολ του Σαμέντοφ στο 53ο λεπτό. Από κει και πέρα οι Σλοβένοι πίεσαν ασφυκτικά τους πρωταθλητές Ρωσίας και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση με τον Μποχάρ στο 85΄, με την ισοπαλία να μοιάζει το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Συνθέσεις:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Τζο Γκόμεθ, Ματίπ, Λόβρεν, Αλμπέρτο Μορένο, Χέντερσον, Εμρέ Τζαν (76′ Φιλίπε Κοουτίνιο), Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ (89′ Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν), Μανέ (84′ Στάριτζ), Φιρμίνο.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σέρχιο Ρίκο, Μερκάδο, Κιερ, Παρέχα, Εσκουδέρο, Ενζονζί, Γκουίντο Πισάρο (45’+1 Πάμπλο Σαράμπια), Μπανέγα, Χεσούς Νάβας (83′ Κορσιά), Κορέα, Μπεν Γεντέρ (69′ Μπεν Γεντέρ).

ΜΑΡΙΜΠΟΡ: Χαντάνοβιτς, Μίλετς, Ράιτσεβιτς, Σούλερ, Βίλερ, Κάμπχα, Βρχόβετς, Αχμέντι, Μπάιντε, Μπόχαρ, Μάρκος Ταβάρες.
ΣΠΑΡΤΑΚ (5-3-2): Ρεμπρόβ, Εστσένκο, Μποκέτι, Κουτέποβ, Τζικίγια, Κομπάροβ, Πάσαλιτς, Γκλουσάκοβ, Φερνάντο, Περόμες, Λουίζ Αντριάνο.

Λίβερπουλ – Σεβίλλη 2-2

Μάριμπορ – Σπαρτάκ Μόσχας 0-1

Μάριμπορ – Σπαρτάκ Μόσχας 1-1