Εξαγριωμένη Βασίλισσα, συνέτριψε τη Βαλένθια!(vid)

συνέτριψε τη Βαλένθια

Με μια άκρως εντυπωσιακή εμφάνιση, λίγες μέρες μετά το ντροπιαστικό αποκλεισμό στο Κύπελλο, η Ρεάλ Μαδρίτης ξέσπασε και συνέτριψε τη Βαλένθια με 1-4 στο Μεστάγια. 2 γκολ με πέναλτι για τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Στην ίδια ενδεκάδα το BBC μετά από 279 ημέρες!

Η Ρεάλ μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό ήταν η προειδοποιητική βολή όταν μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Γκαράι συγκρούστηκε με τον Νέτο, η μπάλα έφτασε στον Μπέιλ ο οποίος από κοντά έπιασε αμέσως το σουτ και ο τερματοφύλακας της Βαλένθια απέκρουσε. Στο 15 η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ρονάλντο από τον Μοντόγια, μετά από μια εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Πορτογάλος ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν σστο 25 με τον Κοντογκμπιά, το σουτ του όμως απέκρουσε δύσκολα ο Νάβας. Στο 37 η Ρεάλ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι για αντικανονικό σπρώξιμο στον Μπενζεμά πρωτού πάρει κεφαλιά. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Ρονάλντο και ευστόχησε για το 0-2. Στο 44 ο Ροντρίγκο προ κενής εστίας δεν κατάφερε να μειώσει για τη Βαλένθια.

Οι “νυχτερίδες” κατάφεραν να βρουν απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 58 ο Σάντι Μίνα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ μείωσε σε 1-2. Στο 66 η Βαλένθια έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση την οποία απέτρεψε ο Νάβας, με τον Κοσταρικανό τερματοφύλακα να αποκρούει με το πόδι το πλασέ του Σόλερ. 2 λεπτά μετά ο Νέτο απέτρεψε με διπλή προσπάθεια τον Ρονάλντο από το να πετύχει χατ-τρικ. Στο 84ο λεπτό, μετά από ένα εξαιρετικό ένα-δύο ανάμεσα σε Μαρσέλο και Ασένσιο, ο πρώτος βρέθηκε σε θέση βολής και με πολύ ωραίο τελείωμα κλείδωσε τη νίκη για τη “βασίλισσα” γράφοντας το 1-3. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 89 ο Τόνι Κρόος με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή για το τελικό 1-4.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Μοντόγια, Γκαράι, Κοκλέν, Λάτο, Γκέντες, Παρέχο, Κοντογκμπιά, Γκαγιά, Ροντρίγκο, Μίνα
ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο, Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος, Μπέιλ, Μπενζεμά, Ρονάλντο