Σόου του Κουτίνιο και πρώτη η Λίβερπουλ με εφτάρα(vid)

σόου του

Σε ένα προσωπικό σόου του Φιλίπε Κουτίνιο εξελίχθηκε το τελευταίο παιχνίδι των ομίλων του Champions League καθώς ο Βραζιλιάνος πέτυχε χατ τρικ στην άνετη νίκη της Λίβερπουλ επί της Σπάρτακ Μόσχας με 7-0. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μάριμπορ έμεινε ισόπαλξ με τη Σεβίλλη με 1-1, με την ισπανική ομάδα να περνάει στον επόμενο γύρο.

Στο Λίβερπουλ το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Κλοπ καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ο Κουτίνιο, με πέναλτι, έκανε το 1-0. Στο 15ο λεπτό πάλι ο Βραζιλιλανος πληρε από τον Φιρμίνο και με πλασέ έγραψε το 2-0. Και στο 20ο λεπτό ο Φιρμίνο χρήστικε σκόρερ για τον 3-0. Στην επανάληψη και στο ξείνημα της ο Μανέ με ωραίο βολέ ανέβαε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 51΄ο Κουτίνιο έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για να πετύχει χατ τρικ! Στο 80ο λεπτό ο Μανέ πέτυχε ακόμα ένα εντυπωσιακό γκολ για να κάνει το 6-0. Και στο 90 ο συνήθης ύποπτος Σαλάχ έκανε το τελικό 7-0.

Συνθέσεις:
Λίβερπουλ: Κάριους, Λόβρεν, Κλάβαν, Τζο Γκόμες, Μορένο, Τσαν, Βαίνάλντουμ, Κουτίνιο, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο.
Σπαρτάκ Μόσχας: Σελίκοβ, Τάσι, Γκλουσακόβ, Τζικίγια, Μποκέτι, Εσένκο, Ζόμπνιν, Φερνάντο, Ζε Λουίς, Προμές, Λουίζ Αντριάνο.

Στην Κροατία η Μάριμπορ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 8ο λεπτό ο Ταβάρες με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους Κροάτες. Στο δεύτερο μέρο ο Γκάνσο έκανε το 1-1 και το παιχνίδι έμεινε έτσι ως το τέλος.

Συνθέσεις:
Μάριμπορ: Χαντάνοβιτς, Μπιλόγνκ. Σούλερ, Βρχόβετς, Πίχλερ, Κάμπχα, Ταβάρες, Μπάιντε, Μίλετς, Βίλερ, Μπόχαρ.
Σεβίλλη: Σέρχιο Ρίκο, Κίερ, Λενγκλέ, Μερκάδο, Εσκουδέρο, Πισάρο, Κρον-Ντέλι, Μπανέγα, Κορέα, Σαράμπια, Μπεν Γιεντέρ.