Την γλίτωσε η Ρεάλ, 3αρα με 2 πέναλτι στη Νουμάνθια!(vid)

την γλίτωσε

Απογοητευτική ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης που την γλίτωσε και δεν το πλήρωσε στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των 16 για το Κύπελλο Ισπανίας κόντρα στην Νουμάνθια, με τους “μερένχες” να παίρνουν τελικά την νίκη με 0-3  χάρη σε 2 πέναλτι, όπως είχε συμβεί και στον προηγούμενο γύρο με την Φουενλαμπράδα, αλλά και ένα γκολ του Μαγιοράλ. Για 30 λεπτά με παίκτη λιγότερο έπαιζε η μαχητικότατη Νουμάνθια που είχε δοκάρι και παραλίγο να ισοφαρίσει όσο το σκορ ήταν στο 0-1, ενώ είχε και παράπονα για πέναλτι που δεν της δώθηκε στο πρώτο μέρος.

Η “βασίλισσα” ήταν απογοητευτική στο πρώτο μέρος, ενώ ενδεικτικό είναι πως η πρώτη ευκαιρία για τους “μερένχες” καταγράφτηκε στο 30 όταν ο Μαγιοράλ βρέθηκε σε καλή θέση μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά το τελείωμα του πέρασε άουτ. Στο 31 η Νουμάνθια ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα πάνω στον Νιέτο(πολύ δύσκολη φάση για τον διαιτητή) με τον ρέφερι του αγώνα να μην συγκινείται. 3 λεπτά αργότερα ο Λούκας Βάσκεθ ανατράπηκε στην περιοχή των γηπεδούχων με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπέιλ ο οποίος ευστόχησε για το 0-1.

Στο 60 η Νουμάνθια έμεινε σωστά με 10 παίκτες με τον Ντιαμανκά να δέχεται την δεύτερη κίτρινη και κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα. Η Νουμάνθια παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα δεν τα παράτησε και λίγο έλειψε να κάνει την ζημιά στο 75 με τον Ινίγκο Πέρεθ να κρεμάει τον Κίκο Κασίγια με σουτ από το κέντρο, όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και δεν πέρασε την γραμμή! Στο 84 ο Ίσκο από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 88 ο Βάσκεθ κέρδισε νέο πέναλτι! Εκτελεστής ο Ίσκο ο οποίος έγραψε το 0-2. Στο 92 ο Μαγιοράλ έγραψε το τελικό 0-3.

Νουμάνθια: Μουνίρ, Ρίπα, Ντάνι Κάλβο, Χιγκίνιο, Μίγια, Γκουτιέρεζ, Μεντίνα, Γκρέκο, Λαρέα, Νιέτο, Ντιαμανκά

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγια, Τέο, Καρβαχάλ, Γιορέντε, Βαγιέχο, Νάτσο, Θεμπάγιος, Μπέιλ, Βάσκεθ, Μαγιοράλ, Ασένσιο