Το καθήκον της η Ρεάλ, την πρώτη θέση η Τότεναμ!(vid)

το καθήκον της

Αν και ισοφαρίστηκε από 2-0 σε 2-2, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το καθήκον της και επικράτησε με 3-2 απέναντι στην μαχητική Ντόρτμουντ, ενώ στο άλλο παιχνίδι η Τότεναμ νίκησε με 3-0 τον Αποέλ και πανυγήρισε την κατάκτηση της 1ης θέσης του ομίλου.

Στην Μαδρίτη η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 8 με τον Μπόρχα Μαγιοράλ έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των Γερμανών. Οι Μαδριλένοι έκαναν γρήγορα και το 2-0 με τον Ρονάλντο να πετυχαίνει ένα πολύ ωραίο γκολ-ρεκορ με σουτ εκτός περιοχής. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει και στα 6 παιχνίδια των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ έφτασε και τα 60 γκολ σε ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Ντόρτμουντ κατάφερε να μπει και πάλι στο παιχνίδι στο 43 με γκολ του Ομπαμεγιάνγκ που της έδωσε ψυχολογία. Ο Γκαμπονέζος επιθετικός κατάφερε στο 48 να ισοφαρίσει για τους Βεστφαλούς σε 2-2 σοκάροντας την Ρεάλ. Στο 78 ακυρώθηκε γκολ του Ρονάλντο ως οφσάιντ, αλλά 1 λεπτό αργότερα ο Λούκας Βάσκεθ με σουτ στην κίνηση έκανε το 3-2 για την Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο Λονδίνο η Τότεναμ προηγήθηκε απέναντι στον Αποελ στο 20 με γκολ του Γιορέντε. Στο 38 ο Σον διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του βάζοντας σταθερές βάσεις για την νίκη των Σπυρουνιών από το ημίχρονο. Στο 80 ο Ενκουντού έγραψε το 3-0 για την ομάδα του Λονδίνου.