Υγιεινός περίπατος για Σίτι, “χάθηκε” στο Χάρκοβο η Νάπολι (vids)

Νάπολι

Η Μάντσεστερ Σίτι με καθολική εμφάνιση και δίχως να πιεστεί ιδιαίτερα, πέρασε σαν αέρας από την έδρα της Φέγενορντ με σκορ 0-4, ενώ η Νάπολι δήλωσε.. απούσα και έχασε δίκαια με 2-1 από την Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Η Μάντσεστερ Σίτι πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, έχοντας την κατοχή της μπάλας και ούσα στον οδηγός μόλις απ’το 2ο λεπτό μετά την κεφαλιά του Στόουνς χάρη στο εξαιρετικά εκτελεσμένο κόρνερ του Νταβίντ Σίλβα. Λίγο αργότερα, και πιο συγκεκριμένα στο 10′, ο Αγουέρο πετάχτηκε προ της άμυνας των Ολλανδών και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζόουνς για το 0-2. Ενώ, το 0-3 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, έκανε ο Γκαμπριέλ Ζεσούς στο ντεμπούτο του στο Champions League. Στο δεύτερο μέρος, η Σίτι που κυριάρχησε στους αιθέρες, έγραψε το 4-0 ξανά με τον Στόουνς ύστερα από σέντρα του Ντε Μπρόϊνε.

Στο άλλο παιχνίδι του 6ου ομίλου του UEFA Champions League, η Νάπολι δεν έπιασε ποτέ τα στάνταρ της κι έτσι δίκαια έχασε με 2-1 από την Σαχτάρ του Ντόντετσκ, η οποία αγωνίζεται στο Χάρκοβο και στο γήπεδο της Μέταλιστ για άλλη μια χρονιά. Ο Τάισον στο 15ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση της μπάλας από την άμυνα των Ναπολιτάνων και με “ξερό” σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ ο Φακούντο Φερέιρα στο 58′ διαμόρφωσε 2-0, όταν ο Πέπε Ρέινε πραγματοποίησε άστοχη έξοδο και ο Αργεντινός δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Πολωνός Άρεκ Μίλικ, όμως, έβαλε την Νάπολι εκ νέου στο παιχνίδι μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 71ο λεπτό του αγώνα. Ο Φερέιρα λίγο έλειψε να γράψει το 3-1, όμως η κεφαλιά του κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του “παγωμένου” Πέπε Ρέινα.

Φέγενορντ(Φαν Μπρόνχορστ): Τζόουνς, Νέλομ, Φαν ντερ Χέϊντεν, Μποτεγκίν, Τζούστε, Τόνι Βιλένα, Ελ Αχμαντί, Άμραμπατ (Λάρσον 78′), Μποέτιους, Κράμερ (Φέντε 71′), Μπεργκίς (Τούρνστρα 46′)

Μάντσεστερ Σίτι(Π. Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Οταμέντι, Φερναντίνιο (Σανέ 72′), Στόουνς, Γουόκερ, Μεντί, Μ. Σίλβα, Ν. Σίλβα (Ντελφ 67′), Ντε Μπρόϊνε, Ζεσούς, Αγουέρο (Στέρλινγκ 60′)

Σαχτάρ Ντόνετσκ(Π. Φονσέκα): Πιατόφ, Ισμαίλι, Ρακίτσκι, Όρντετς, Σρνα, Στεπανένκο, Φρεντ, Μπερνάρντ, Τάισον, Μάρλος (Κοβαλένκο 77′), Φερέιρα

Νάπολι(Μ. Σάρι): Ρέινα, Γκουλάμ, Κουλιμπαλί, Αλμπιόλ, Χισάϊ, Ζιελίνσκι (Άλαν 67′), Ντιαβαρά, Χάμσικ (Μέρτενς 61′), Καγιεχόν, Ινσίνιε, Μίλικ