Κόλλησε στην ισοπαλία η Άρσεναλ πριν την εκπνοή (vid)

εκπνοή

Η Άρσεναλ λίγο πριν την εκπνοή της χρονιάς δεν κατάφερε να κερδίσει την Γουέστ Μπρομ εκτός έδρας και συνέχισε την γκρίνια στις τάξεις των φιλάθλων της καθώς έμεινε στην ισοπαλία 1-1, δεχόμενη γκολ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Οι ‘Κανονιέρηδες’ μπήκαν δυνατά στο ματς αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία της Γουέστ Μπρομ αν και κάποιες στιγμές βγήκαν φάσεις αλλά όχι τόσο μεγάλες όσο θα έπρεπε. Σαν να μην έφτανε αυτό έχασαν και με τραυματισμό τον Κολάσινατς.

Το δεύτερο μέρος πάλι δεν ξεκίνησε καλά για την Άρσεναλ που δεν μπορούσε να δημιουργήσει. Στο 62΄λεπτό παρ’ όλα αυτά έφτασε κοντά στο γκολ αλλά το “τσίμπημα” του Λακαζέτ έξυσε το δοκάρι. Ο Βενγκέρ έβαλε παίχτες για να πιέσουν την Γουέστ Μπρομ, αλλά η γηπεδούχος ομάδα αμυνόταν καλά. Τελικά στο 83′ ο Σάντσες μετά από εκτέλεση φάουλ (η μπάλα άλλαξε πορεία) έκανε το 1-0 και ανακούφισε τον Βενγκέρ. Στο 88ο λεπτό όμως ο Τσέιμπερς έκανε χέρι μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δίνει την εσχάτη των ποινών. Ο Γκιμπς ένα λεπτό αργότερα ήταν εύστοχος και έκανε το 1-1 όπου έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.

Συνθέσεις:
Γουέστ Μπρομ: Φόστερ, Ντάουσον, Χιγκεζάι, Έβανς, Γκιμπς, Φίλιπς (Μακ Λέιν), Λίβερμορ, Μπάρι, Μπράντ (Κρικόβιακ), Ροντρίγκεζ, Ρόμπσον – Κανού (Νιομ)
Άρσεναλ: Τσεχ, Κοσιελνί (Μερτεζάκερ), Τσέιμπερς, Μουστάφι, Μπεγιερίν, Τσάκα, Γουίλσιρ, Κολάσινατς (Μάιτλαντ – Νάιλς), Σάντσες, Ιγουόμπι (Γουέλμπεκ), Λακαζέτ