Χρειάστηκε VAR και ψυχραιμία απέναντι στην Σπάλ η Ίντερ(vid)

var

Με την βοήθεια του VAR (Video Assistan Referee) και την ψυχραιμία των παικτών της, η Ίντερ κατάφερε να αποφύγει το στραβοπάτημα απέναντι στην δυναμική Σπαλ και να κάνει το 3 στα 3 στην Serie A. Οι Νερατζούρι χρειάστηκαν την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του αρχηγού τους, Μάουρο Ικάρντι, λίγο πριν το μισάωρο, αλλά και την αναίρεση της αρχικής απόφασης από τον διαιτητή, αφού συμβουλεύτηκε το video, ενώ ο Πέρισιτς έγραψε το τελικό 2-0 στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά δύσκολο για τους Νερατζούρι, καθώς, παρά την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφερναν να διασπάσουν συχνά την άμυνα της Σπαλ, αν και είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες, με τον Γκαλιαρντίνι να είναι αρκετά δραστήριος. Και οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν παθητικό ρόλο, αλλά βγήκαν μπροστά με αξιώσεις. Η φάση που σημάδεψε το πρώτο μέρος ξεκίνησε στο 22′ και ολοκληρώθηκε…πέντε λεπτά αργότερα! Ο Ζοάο Μάριο μπούκαρε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Βικάρι. Ο διαιτητής αρχικά έδωσε φάουλ εκτός περιοχής, αλλά μετά από αρκετή διαβούλευση και την συμβολή του VAR (Video Assistan Referee) τελικά καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ικάρντι και έγραψε το 1-0 στο 27′. Στην συνέχεια θα μπορούσαν να έχουν σημειωθεί κι άλλα τέρματα πριν την λήξη του ημιχρόνου, αλλά τόσο ο Ικάρντι, όσο και ο Καντρέβα ήταν άτυχοι για την Ίντερ, ενώ και η Σπαλ έφτασε κοντά στο γκολ και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι που δεν δόθηκε στις καθυστερήσεις. Το VAR όμως ήταν και πάλι εκεί για τον διαιτητή και η σωστή απόφαση πάρθηκε.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Σπαλ να προσπαθεί να απαντήσει στο γκολ των Νερατζούρι και για ένα τέταρτο περίπου ήταν καλύτερη, καθώς έφερε αρκετούς παίκτες στην περιοχή της Ίντερ. Από και πέρα όμως, οι γηπεδούχοι έδειξαν να ξυπνάνε και είχαν καλές ευκαιρίες με τους Μπρόζοβιτς και Πέρισιτς, αλλά και δοκάρι με τον Σκρίνιαρ στο 74′. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα η Ίντερ κράτησε σωστά την κατοχή της μπάλας και σπάνια απειλήθηκε από την Σπαλ, ενώ θα μπορούσε να είχε σκοράρει ακόμη ένα τέρμα με τον Ικάρντι, στο 81ο λεπτό. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε τελικά από τον Ιβάν Πέρισιτς στο 87′, μετά από ασίστ του Ντ’Αμπρόσιο.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ίντερ: Χαντάνοβιτς-Ντ’Αμπρόσιο, Μιράντα, Σκρίνιαρ, Νταλμπέρτ, Μπόρχα Βαλέρο(78′ Βεσίνο), Γκαλιαρντίνι, Ζοάο Μάριο(66′ Μπρόζοβιτς), Πέρισιτς, Καντρέβα(88′ Έντερ), Ικάρντι

Σπαλ: Γκομίς-Βαϊσάινεν, Βικάρι, Σαλαμόν, Κόστα, Μόρα(78′ Γκράσι), Βιβιάνι(85′ Μπονατσόλι), Σκιαταρέλα, Λατζάρι, Μποριέλο, Παλόσκι(65′ Αντενούτσι)